Stambuł, jedno z największych miast na świecie, nie ma sobie równych. Stanowi jedyną w swoim rodzaju mieszankę kultur Orientu i wpływów Zachodu. Miasto ma zdumiewającą ilość zabytków, meczetów i pałaców. Na szczególną uwagę zasługuje półwysep, na którym niegdyś znajdował się średniowieczny Konstantynopol, a wcześniej starożytne Bizancjum. To tutaj położone są najpiękniejsze budynki, takie jak słynna Hagia Sophia, rewelacyjny Pałac Topkapi i porażający swoją wielkością Błękitny Meczet. Zaraz obok mieści się Wielki Bazar, z którego trudno wydostać się bez jednej z tysiąca sprzedawanych tu orientalnych pamiątek. Zabytkowe dzielnice Stambułu zostały umieszczone na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Riwiera Turecka to jedno z najlepszych miejsc na wypoczynek, jakie polski turysta może sobie wymarzyć. Dzięki położonemu w Antalyi lotnisku, za niewielką cenę można tu dotrzeć już w kilka godzin. Tureckie hotele all inclusive oferują usługę na najwyższym światowym poziomie. Posiadają bogate zaplecze rozrywkowe, baseny, zjeżdżalnie wodne, a nawet całe aquaparki.
Miłośnicy sportów wodnych mogą tu uprawiać kitesurfing, pływać na nartach i skuterach wodnych czy nurkować. Ci, którzy przyjechali tu na wakacje z dziećmi, mogą się wybrać ze swoimi pociechami do delfinarium w Antalyi czy jednego z licznych parków wodnych.
Kapadocja to dla wielu podróżników kraina legendarna. Stanowi żelazny punkt programu każdej wycieczki przybywającej do Turcji, czemu nie można się dziwić, ponieważ jest tu po prostu pięknie. Niesamowite twory natury i ludzkich rąk, jakie można tu podziwiać, powstały na skutek skamienienia tufu wulkanicznego - popiołu wyrzuconego 3 mln lat temu przez okoliczne
wulkany. Najpiękniejsze formy zobaczyć można koło wioski Göreme.
Olśniewająco białe wapienne formacje trawertynowe Pamukkale wyglądają z daleka jak jasne blizny na górskim zboczu. Gdy podjeżdża się bliżej, nabierają bardziej konkretnych kształtów. Staje się zrozumiałe, dlaczego miejsce to nazwano "bawełnianą twierdzą". Trawertyny wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Góra Nemrut to prawdziwy unikat na skalę światową, najsłynniejsza atrakcja wschodniej Anatolii i jej symbol opiewany we wszystkich turystycznych prospektach promujących te rzadko uczęszczane prze z obcych rejony. Kompleks świątynno
-grobowy jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Patara znana jest ze swoich starożytnych zabytków - znajdują sie tu pozostałości rozległego miasta z czasów rzymskich z amfiteatrem i łukiem triumfalnym. Ale główna chwała należy się jej za niesamowitą, piaszczystą plażę - jedną z najpiękniejszych w Turcji, a przy tym zazwyczaj bez zgiełku i tłoku charakterystycznego dla innych miejscowości na tureckiej riwierze.
Niewielkie Mardin zaskakuje przybyszów niesamowitym położeniem na zboczach skalistej góry, u stóp wybudowanej w czasach rzymskich twierdzy. Piękne arabskie domostwa i zabytki muzułmańskiej architektury, autentyczny wschodni bazar, działające do dziś chrześcijańskie kościoły obrządku wschodniego, a także znajdujący się w pobliżu intrygujący Szafranowy Klasztor, sprawiają, że miasto jest jedną z większych atrakcji regionu.
Nad miastem Bergama wznosi się wzgórze z ruinami antycznego miasta Pergamon, niegdysiejszej stolicy potężnego państwa Attalidow. Dzisiaj jest to spokojny ośrodek, dokąd w sezonie zaglądają liczni turyści zwabieni pozostałościami po bardzo ważnym starożytnym mieście. Oprócz słynnej biblioteki i asklepiejonu znajdował się tutaj jeden z Siedmiu Kościołów wymienionych w Apokalipsie św. Jana. Ze wzgórza z akropolem roztacza się piękna panorama miasta i okolic.
Góry Kaçkar są jednym z popularniejszych celów wycieczek wysokogórskich na terenie Turcji - i nic w tym dziwnego. Ich wspaniały, alpejski krajobraz, polodowcowe jeziora i bujna roślinność (jest to jedno z najwilgotniejszych miejsc w Turcji) stwarzają idealne warunki do podejmowania kilkudniowych wycieczek. Ciekawostką może być fakt, że prawdopodobnie w rejonach gór Kaçkar, po raz pierwszy w historii ludzkości, zostało zasadzone ziarno.
Jezioro Van we wschodniej Turcji to największy zbiornik wodny w tym kraju, a jednocześnie jedno z najoryginalniejszych na świecie. Jego wody posiadają zasadowy odczyn, dzięki czemu można w niej prać bez detergentów. Jego brzegi są bardzo urozmaicone, a w okolicach znajdują się liczne zabytki. Na położonej w południowej części jeziora wyspie Ahtamar znajduje się cenny zabytek - ormiański kościół z X wieku.
Klasztor Najświętszej Marii Panny, znany bardziej jako klasztor Sumela dosłownie wisi przy skale na wysokości kilkuset metrów, co sprawia niesamowite wrażenie. Obiekt, do niedawna w ruinie, został odrestaurowany i jest dzisiaj jednym z głównych celów przybywających nad Morze Czarne turystów. W środku mieści się wykuty w skale kościół z piękny mi freskami.
Safranbolu to jedyne miasto w Turcji, w którym zachowała się tak duża część zabytkowej zabudowy. Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO, składa się wyłącznie ze starych osmańskich domostw. Ich renowację rozpoczęto w 1975 r. i od tamtego czasu miasteczko cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, choć i tak tłumy
zwiedzających nie są w stanie przesłonić jego wyjątkowego uroku.
Jadąc wzdłuż Wybrzeża Egejskiego nie sposób pominąć Assos. Ruiny antycznego miasta nie przedstawiają się wprawdzie szczególnie imponująco, ale położenie miejscowości, naprzeciwko greckiej wyspy Samos i miniaturowa kamienna wioska nad samym brzegiem morza sprawiają, że miejsce to jest wyjątkowe. Rozpościera się stąd piękna panorama na grecką wyspę
Lesbos.
Wielki i legendarny Ararat, gdzie według legendy osiąść miała Arka Noego, to wygasły masyw wulkaniczny składający się
z dwóch wierzchołków - Wielkiego Araratu ( 5137 m n.p.m. ) i Małego Araratu ( 3925 m n.p.m. ). Jeszcze do niedawna
jakiekolwiek indywidualne wyprawy w te rejony były zabronione ze względu na sytuację polityczną panującą w regionie
(problemy kurdyjski). Dzisiaj podejście jest możliwe, ale właściwie tylko od jednej, południowo -zachodniej strony, ponieważ inne szlaki przebiegają zbyt blisko pogranicza ormiańsko-irańskiego.
Jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych Turcji jest kościół św. Zbawiciela na Chorze, w jednej z dzielnic Stambułu.
W 1511 r. kościół został zamieniony na meczet, a od 1948 znajduje się tutaj muzeum. Kościół posiada bogatą kolekcję mozaik
i fresków, odkrytych pod warstwą wapna, którym przykryto mozaiki, gdy zamieniano kościół na meczet.
Powstały pod koniec XVIII wieku pałac Ishak Paţa Sarayý nie należy wprawdzie do najstarszych zabytków tureckiej
architektury, ale może sprawiać takie wrażenie, jako że reprezentuje wiele stylów architektonicznych: od seldżuckiego,
poprzez perski, gruziński, ormiański do osmańskiego. Rezydencję zna każdy turysta zwiedzający Turcję, ponieważ jej zdjęcie widnieje w niezliczonych folderach i plakatach wielu biur informacji turystycznej.
Efez to to bodaj najatrakcyjniejszy zabytek tej klasy na wybrzeżu Morza Egejskiego, a niektórzy twierdzą, że nawet w całej Turcji. Ściągają tu rocznie tysiące turystów. W starożytności Efez był tętniącym życiem miastem handlowym oraz ośrodkiem kultu Cybele - bogini płodności. Jest też ważnym miejscem dla chrześcijan. Tutaj powstała jedna z pierwszych wspólnot chrześcijańskich w Azji Mniejszej, a święty Jan obejmował w Efezie stanowisko biskupa.
W czasach bizantyńskich i w średniowieczu w Kapodocji powstawały liczne kościoły, w znoszone przez osiedlających się
w okolicach pustelników i uciekających przed armiami pogan zakonników. W niektórych grotach do dziś mieszkają ludzie,
a w miejscowościach turystycznych urządza się w nich hotele. Dziś kościoły i monastery zachwycają pięknymi freskami, będącymi jednymi z najcenniejszych zabytków z okresu wczesnego chrześcijaństwa na świecie.
Troję kojarzy chyba każdy człowiek na świecie, minimalnie obeznany z historią, literaturą czy nawet kinematografią. Ruiny czekają przede wszystkim na fascynatów archeologii, historii i Homera, ponieważ nie są efektowne i blado wypadają w porównaniu z Efezem czy Pergamonem. Mimo to powiew historii zmieszanej w tym miejscu z mitologią w połączeniu z fragmentami
olbrzymich murów, działa na wyobraźnię.
Bursa jest obecnie nowoczesnym miastem z półtoramilionową populacją i stolicą sporej prowincji. Miasto szczyci się
wyjątkową obfitością zieleni - Turcy nazywają je Yeşil Bursa, czyli Zielona Bursa, a także l icznymi cennymi zabytkami.
Zachowało się tu wiele wiekowych tureckich łaźni, a te ulokowane w Çekirge do dziś wykorzystują naturalne zasoby. Bursa znana jest również z ulicznych fontann, z których można się napić wody ze zdrowych podziemnych źródeł.
Głównym powodem, dla którego większość turystów odwiedza Aspendos, położone niedaleko Antalyi, jest najlepiej na świecie zachowany amfiteatr z czasów rzymskich. Dodatkową atrakcją jest możliwość uczestnictwa w wielu licznych wydarzeniach
artystycznych, które po dziś dzień odbywają się w amfiteatrze. Jednakże Aspendos to nie tylko teatr, to również ruiny
całego antycznego miasta, w tym stadionu, bazyliki i agory, a także bardzo malowniczy akwedukt.
Wbrew powszechnej opinii stolicę kraju, Ankarę, ze spokojnym sumieniem można polecić zwiedzającym ten kraj turystom. Szczególnie zadowolone będą osoby zainteresowane historią Turcji, rozwojem jej kultury, ale także dziejami najnowszymi. Do największych atrakcji zalicza się Muzeum Cywilizacji Anatolijskich, najlepsza tego typu placówka w całym kraju, mauzoleum Atatürka.
Szlak Licyjski wziął swoją nazwę od antycznej cywilizacji, onegdaj z amieszkującej ten teren. Dobrze oznakowana trasa
o łącznej długości niemal 500 km biegnąca od Ölü Deniz, niedaleko Fethiye, aż do Hisarcandir w okolicach kurortu Antalya, uznawana jest przez wielu wytrawnych podróżników za jeden z najpiękniejszych szlaków trekkingowych świata.
Na południe od Kapadocji mieści się półtoramilionowe miasto Konya – mistyczne centrum Turcji i, co za tym idzie, najbardziej religijne i konserwatywne miasto Anatolii. To tutaj w XIII wieku mieszkał i nauczał Rumi, najwybitniejszy poeta suficki
i założyciel zakonu wirujących derwiszów. Warto w Konyi spędzić trochę czasu, by odwiedzić Muzeum Sztuki Islamu, majestatyczne meczety, a wieczorem udać się na pokaz wirowania derwiszów. Ten religijny taniec-modlitwa hipnotyzuje mistyczną siłą, szybkością i barwami.